Блог
Резултати от документално проучване, проведено по проект DIRECT - Digital skIlls foR sEnior logistiC sTaff
Българската асоциация по логистика има удоволствието да сподели обобщени резултати от документално проучване (Deskresearch), проведено по проект DIRECT- Digital skIlls foR sEnior logistiC sTaff.
Възстановяването на България след пандемията от COVID-19 подчерта нуждата от повишаване на производителността на труда, за да се компенсира нарастващото напрежение върху заплатите. Подобряването на дигиталните умения на всички възрастови групи, особено на по-възрастните работници, е от съществено значение за поддържане на конкурентоспособността. Страната изостава в много отношения в сравнение с други държави от ЕС, особено в логистичния и транспортния сектор.
Проучването очерта следните ключови предизвикателства за логистичния сектор в България:
- Липса на умения в областите на управление на данни, дигитална комуникация и ERP системи за логистични процеси.
- Съпротивление срещу новите технологии поради недостатъчна квалификация и ниски нива на инвестиции.
Очаква се, че в бъдеще ще има по-силен фокус върху технологии като изкуствен интелект, роботика, автоматизация и BigData в логистиката, задвижван както от правителствените политики, така и от водещи чуждестранни компании.
Освен това, дигитализацията на логистиката ще изисква от работниците да придобият нови умения в области като автоматизация, облачни изчисления, киберсигурност и други нововъзникващи технологии. Нуждата от структуриран протокол за обучение и инициативи за учене през целия живот е от решаващо значение за адаптиране към тази променяща се среда, особено за по-възрастните работници, които се сблъскват с уникални предизвикателства в дигиталната епоха.
В обобщение, докато логистиката в България напредва към дигитална трансформация, значителни инвестиции в образованието и развитието на уменията са необходими, за да се посрещнат предизвикателствата на бързите технологични промени, особено сред застаряващата работна сила, която се нуждае от целенасочена подкрепа, за да остане релевантна в съвременната дигитална икономика.
Пълните резултати от изследването, както и друга допълнителна информация, може да намерите на сайта на проекта: www.direct-project.info/bg.