Блог

Резултати от анкетно проучване сред специалисти в България, проведено по проект DIRECT - Digital skIlls foR sEnior logistiC sTaff

Във връзка с работата по WP2 на проекта DIRECT- Digital skIlls foR sEnior logistiC sTaff беше проведено проучване сред професионалисти в областта на логистиката и обучители по професионално образование и обучение (VET) в България в периода март-април 2024. Българската асоциация по логистика има удоволствието да сподели с вас обобщените резултати.

Работната сила в логистиката – мнението на професионалистите по логистика

Що се отнася до недостига на работна сила, само един от всеки пет респондента споделят, че техните компании не изпитват недостиг на логистични специалисти. При останалите анкетирани, половината описват недостига като умерен, а другата половина смятат, че успяват да управляват този проблем. В перспектива обаче, само една трета от респондентите вярват, че ще има достатъчно персонал през следващите 10 години. Повечето очакват трудности при наемането, а 10% се опасяват, че това може да ограничи разширяването на техните компании.

Значение на дигиталните умения

Всички респонденти подчертават нарастващото значение на дигиталните умения в логистиката. В момента обаче дигиталната компетентност на служителите на възраст 50+ е недостатъчна – само 10% от анкетираните са оценили с много добри умения. Това налага необходимостта от допълнително обучение за тези служители, за да отговорят на бъдещите изисквания.

Повечето от респондентите оценяват експертността на техните компании в областта на новите технологии като умерена, което показва нуждата от повече обучение в тази насока. Основните дигитални умения, като компютърна грамотност, управление на данни и сигурност, се считат за изключително важни. Напредналите технологии като GPS проследяване, RFID и електронен обмен на данни (EDI) също се оценяват високо. Появяващите се технологии като AI, AR и VR се възприемат като важни, но с различни степени на неотложност.

Системни умения и образование

Уменията за работа със системи, като управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM), управление на доставчиците (SRM), системи за управление на транспорт (TMS) и складови системи (WMS), са оценени като изключително важни от повечето респонденти. Системи за управление на открити площи (YMS) и системите за управление на поръчки (OMS) се считат за по-малко важни, но все пак значими.

По отношение на качеството на образованието и обучението по нови технологии в логистиката, повечето анкетирани го оценяват като „добро“ или „много добро“. Освен това, голям процент от респондентите вярват, че предоставянето на устойчиви и иновативни услуги ще даде конкурентно предимство на техните компании в бъдеще.

Обучение за по-възрастни служители

На въпрос за интерес от обучение на служители над 50 години във връзка с нови технологии, всички респонденти изразяват интерес към подобни обучения. Това подчертава нарастващото осъзнаване на нуждата от непрекъснато усъвършенстване на дигиталните умения в сектора, особено за по-възрастните служители.

Перспективи на обучителите

Обучителите споделят много от същите опасения като професионалистите по логистика, особено по отношение на наемането на персонал. Повечето от тях предвиждат недостиг на логистични специалисти през следващото десетилетие, като 20% смятат, че това ще ограничи разширяването на компаниите.

Дигиталните умения също са приоритет за обучителите, като всички респонденти са съгласни, че те ще бъдат все по-важни в логистиката. Въпреки това, само един на всеки пет от обучителите, участващи в анкетното проучване, обучават служители на възраст над 50 години, което подчертава недостига на обучение за по-възрастни работници.

Интеграция на новите технологии

Всички обучители включват новите технологии в техните обучителни програми, а повече от половината са участвали в специализирано обучение за нововъведения в логистиката. Въпреки това, всеки трети не предлагат практическо обучение или лабораторни упражнения, което ограничава практическите умения на обучаемите. Непрекъснатото обучение се счита за съществено от всички обучители, които също адаптират своите методи на преподаване според нуждите на обучаващите се.

Почти всички обучители оценяват изпълнението на обучаващите по време и след програмите, което им позволява да проследяват резултатите и да подобряват методите си.

Заключение

Проучването разкрива ключови тенденции в логистичния сектор на България. Професионалистите и обучаващите по логистика признават нарастващото значение на дигиталните умения и новите технологии. Въпреки че недостигът на работна сила все още не е критичен, през следващото десетилетие може да възникнат трудности при наемането на достатъчно на брой и достатъчно квалифицирани служители. Има ясна нужда от повишаване на квалификацията на по-възрастните служители и предлагане на повече практически обучения, за да се подготви секторът за бъдещите предизвикателства. Със справяне с тези проблеми, логистиката в България може да остане конкурентоспособна и технологично напреднала.

Пълните резултати от изследването, както и друга допълнителна информация, може да намерите на сайта на проекта: www.direct-project.info/bg.

Консултанска IT помощ

Консултации

Предлаганите решения са фокусирани към потребностите на малките и средни производствени и търговски фирми, търсещи ефективно изразходване на..

Прочетете още >

Обучения

Обучения

Обученията, които Българска асоциация по логистика предлага, имат за цел да повишат конкурентните предимства на Вашата фирма.

Прочетете още >

Експерти под наем

Одит

Във своето развитие всяка една стопанска организация се нуждае в определени периоди от време от тясно профилирани експерти. Наемането на поддържането..

Прочетете още >

Оптимизация на процеси

Решение

Няма нищо по-лесно от това да изглеждаш зает и няма нищо по-трудно от това да бъдеш ефективен… Това правило на Макензи важи..

Прочетете още >

                     logo fontys